DODAJ SWóJ PRZEPIS


Ziemniaki Pieczone po Mazursku | Zupa z chleba | Makowiec | Gulasz
Zupa mięsna po Warmińsku | Zupa z węgorza

Ziemniaki Pieczone po Mazursku

Składniki:
1kg drobniejszych, równych ziemniaków, mąka żytnia, sól.

Przygotowanie:
Obrane, mączyste ziemniaki dobrze posypać grubo żytnią mąką również suto osoloną, ułożyć na blachę mąką posypaną i postawić w gorący piec na godzinę. Uformowana przez sól i mąkę skórka nadaje ziemniakom wyborny smak. Gorące podawać ze świeżym masłem lub do marynowanych śledzi.
Są bardzo smaczne i bez dodatków.

Krzysztof Zychowicz

Zupa z chleba

Składniki:
chleb skórki i piętki suszone pokruszone na drobno, rodzynki, mleko, masło, cukier, sól do smaku

Przygotowanie:
Biorę garnek mniejszy czy większy w zależności od ilości osób, dajmy na to, na dwie osoby. Do garnka wlewam 1,5 litra wody, wkładam 0,5 kg skórek suszonych chleba, 3 łyżki rodzynek i gotuję 10-15 minut uważając żeby nie przypalić. Dodaję trochę cukru i cynamonu do smaku, według gustu.
Rozlewam to po ugotowaniu do talerzy i na środek talerza czy miski wlewam 1 szklanki ciepłego mleka wkładając na środek 1 łyżeczkę masła.

Przepis proponuje i smacznego życzy
Teresa Cichoszewska

Makowiec

Składniki:
2 szklanki maku, 0,5 kg jabłek, 4 jajka, 1 i 1/3 szklanki cukru pudru, 0,5 szklanki cukru kryształ, 2/3 kostki masła, 6 łyżek kaszy manny, olejek migdałowy, 1 łyżeczka czubata proszku do pieczenia.

Przygotowanie:
Masło najlepiej o temperaturze pokojowej utrzeć i dodać do niego żółtka. Do masy maślanej należy dodać starte obrane ze skórki jabłka. Po wymieszaniu dodać mak, cukier puder oraz kaszę manną. Pozostałe białka należy ubić na sztywną pianę zcukrem kryształem dodać do smaku odrobinę soli. Ubite dokładnie białko połączyć z pozostałymi składnikami. Dokładnie wymieszaną masę wlewamy do wysmarowanej uprzednio formy.
Pieczemy około 50 min.

Barbara Kawecka

Gulasz Mazurski

Składniki:
300g chudej wołowiny, 250g włoszczyzny z kapustą, 1 ziemniak, 1 kwaszony ogórek, 1 cebula, 2 łyżki śmietany 12%, sól, pieprz, rozmaryn

Przygotowanie:
Warzywa i mięso pokroić, cebulę posiekać. Składniki (oprócz ziemniaków i ogórka) lekko zrumienić bez tłuszczu w garnku o grubym dnie. Podlać niewielką ilością wody, dodać pokrojone ziemniaki. Dusić do miękkości.
Na końcu dodać obranego ze skórki i pokrojonego ogórka oraz śmietanę. Doprawić do smaku.

Regina Marusińska

Zupa mięsna po Warmińsku

Przepis pochodzi z książki "Kuchnia regionalna wczoraj i dziś" *

Składniki:
2 l wody, 30 dkg wołowiny bez kości, 1 cebula, 5-6 średniej wielkości ziemniaków, pół szklanki śmietany, Łyżka mąki, nać zielonej pietruszki, 4-5 ziaren ziela angielskiego, liść laurowy.

Przygotowanie:
Mięso zalać zimną wodą i dodać pokrajaną cebulę. Po ugotowaniu ostudzić i przepuścić przez maszynkę. W wywarze ugotować obrane, pokrajane ziemniaki i zagęścić dodając łyżkę mąki rozmieszanej w niewielkiej ilości wywaru, zagotować. Dodać śmietanę, zmielone mięso i drobno posiekaną pietruszkę. Osolić i podawać z kromkami pieczywa, np. żytniego.

Damian Kawecki

Zupa z węgorza

Przepis pochodzi z książki "Kuchnia regionalna wczoraj i dziś" *

Składniki:
2 l wody, 1 węgorz (ok. 1 kg), łyżka koncentratu pomidorowego, pół łyżeczki smalcu lub oleju, porcja włoszczyzny, 2 żółtka, Łyżka mąki, 80 dkg ziemniaków, liść laurowy, kilka ziaren ziela anielskiego, 20 dkg śmietany, nać zielonej pietruszki, kieliszek białego wina domowego, 2 łyżki utartego żółtego sera.

Przygotowanie:
Węgorza sprawić, zdjąć skórkę i oddzielić mięso od kręgosłupa. Z ości i obranej włoszczyzny ugotować wywar i przecedzić. Cebulę pokrajać w kostkę, przesmażyć na tłuszczu, dodać do wywaru razem z przecierem pomidorowym i gotować kilka minut. Potem wlać wino i jeszcze gotować 10 min. Mięso węgorza pokrajać na małe kawałki, obtoczyć w mące, i włożyć do wywaru razem z pokrajanymi drobno ziemniakami. Gotować 30 min. Przed podaniem podprawić zupę żółtkami i śmietaną, posypać utartym serem i drobno posiekaną natką pietruszki.

Damian Kawecki



* "Kuchnia regionalna wczoraj i dziś" - Biruta Markuza-Bieniecka, Jan Piotr Dekowski, Warszawa 1976 r., wyd. Watra.



              
  kontakt | mapa strony | wykonanie i prowadzenie strony
aktualności | forum orzyskie sprawy | wieści orzyskie
12-250 Orzysz
Adres koresp. - ul. 22 Lipca 15
Msalówka - ul. Wojska Polskiego 9a
e-mail: msal@orzysz.org.pl
tel. 796 140 648

Orzysz 2010 - 2015