|
Bicie monety lokalnej | | |
Talar orzyski
Najważniejszymi celami naszego Stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju społeczności lokalnej, aktywizacja i integracja mieszkańców. Tym właśnie celom służyć ma bicie przez Stowarzyszenie monety lokalnej, talara orzyskiego. Cele osiągane są poprzez skupienie grupy osób, mieszkańców Orzysza wokół idei funkcjonowania tego pieniądza, a także działań związanych z wykonaniem oprzyrządowania i biciem monety lokalnej. Aktywność ich rozwijana jest w procesie nabywania wiedzy o numizmatyce, o historycznych środkach płatniczych i o pieniądzu stosowanym na terenach obecnych Mazur i Ziemi Orzyskiej. Mieszkańcy sami opracowali projekt monety i sami ją wybijają podczas imprez i spotkań o charakterze regionalnym, krajoznawczym, ludowym i promującym miasto i gminę Orzysz.
Moneta jest rodzajem zmaterializowania się jednej z legend orzyskich. W przekazie O przeklętych talarach z jeziora Sajno mowa jest o talarach, które jako własność złej Pani, po zatopieniu sie jej zamczyska, wyłowił z jeziora rybak Arys. Część z tych talarów zamieniło się w orzechy leszczyny, które zakorzeniły się i do dzisiaj porastają okolice naszego miasta. Od tych orzechów ponoć wzięła się nazwa Orzysz. Część talarów została rozdana orzyszanom i czasami odnajdywane są do dziś.
Orzyska, integracyjno-promocyjna moneta lokalna nawiązuje do historycznych tradycji bicia monet przez lokalnych władców. Jej rysunek i napisy zaprojektowano tak, aby przypominały o niedoskonałej technice bicia monet przez średniowiecznych mincerzy.
Awers monety zawiera określenie nominału monety - 1 arys, nazwę monety – talar orzyski oraz elementy zdobnicze. Na rewersie wybito przedstawienie herbu Orzysza, napis Orzysz Mazury i rok wydania monety.
Moneta bita jest poprzez tłoczenie pomiędzy stemplami przy pomocy młota lub prasy z krążków metali: aluminium, miedzi i mosiądzu.
|
|